National Parliament of Solomon Islands
  • Home

Vision: To be a modern Parliament that fulfills its constitutional duties and effectively serves the people of Solomon Islands.


    

National Parliament of Solomon Islands

 
Hon. Willie B Marau

Constituency: Ulawa-Ugi

Contact Address:    

Ministry of Commerce, Industries Labour and Immigration
P.O.Box G26
Honiara. Solomon Islands
Phone: +677 22856/25081
Fax: +677 25084

Parliamentary Appointments

  • Elected to the National Parliament of Solomon Islands for Ulawa-Ugi Constituency on 19th November 2014.

Party Affiliation

  • United Democratic Party

Committee Appointments

  • No Committee Appointments

Ministerial Appointments

  • Minister of Commerce, Industries Labour and Immigration from 4th August 2017 to date.
  • Minister of Justice and Legal Affairs from 28th October 2015 to 4th August 2017.
  • Minister of Commerce, Industries Labour and Immigration from 15th December 2014 to 28th Ocotber 2015.

Qualification

  • Bachelor of Arts (Economics and Public Administration Management)
  • Education

  • University of the South Pacific 1999 - 2004.
  • Selwyn College 1992 - 1997.
  • Komukama Primary School 1986 - 1991.
  • Occupation before entering Parliament

    • Self Employed 2010 - 2014
    • Chief Administration Officer, Ministry of Foreign Affairs and External Trade, 2008 - 2009
    • Chief Administration Officer, Ministry of Education and Human Resources Development,2005 - 2007

    Personal

    • Year of birth: 16th July 1978
    • Village/ Home Island:

     

Google Search

Google

Events

« January 2018
SunMonTueWedThuFriSat
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031

Upcoming events

  • No upcoming events available
Copyright 2007-2017. National Parliament of Solomon Islands