National Parliament of Solomon Islands
  • Home

Vision: To be a modern Parliament that fulfills its constitutional duties and effectively serves the people of Solomon Islands.


PARLIAMENT MEETING IS ADJOURNED TO 18TH JULY 2018    

National Parliament of Solomon Islands

News and Information

 
Hon. Matthew C Wale

Constituency: Aoke/Langalanga, Malaita Province

Contact Address:    

National Parliament of Solomon Islands
P.O.Box G19, Honiara. Solomon Islands
Phone: +677 28520
Fax: +677 24272

Parliamentary Appointments

  • Re-elected on 19th November 2014
  • Re-elected to the National Parliament on 4th August 2010
  • Elected to the National Parliament of Solomon Islands for Aoke Langa Langa Constituency on 27 March 2008 in a bye – election.

Party Affiliation

  • Solomon Islands Democratic Party

Committee Appointments

  • Chairman of Bills and Legislation Committee from 21st November 2017 to date.
  • Chairman of Constitutional Review Committee from 23 December 2014 to 21st November 2017.
  • Member of Constitutional Review Committee from 12th December 2017 to date.
  • Member of Foreign Relations Committee from 13th April 2017 to date.
  • Member of Education and Human Resources Training Committee from 5th May 2017 to date.
  • Member of Police, National Security and Correctional Services Committee from 9th June 2017 to date.
  • Member of Parliamentary House Committee from 7th December 2016 to date.
  • Member of Environment and Conservation Committee from 4th May 2016 to date.
  • Member of Bills and Legislation Committee from 12th April 2016 to 21st November 2017.
  • Member of Public Accounts Committee from 9th January 2015 to date.
  • Member of Public Expenditure Committee from 9th January 2015 to date.

Ministerial Appointments

  • No Ministerial Appointments

Qualification

  • Bachelor of Commerce

Occupation before entering Parliament

  • Chartered Public Accountant

Google Search

Google

Events

« May 2018 »
SunMonTueWedThuFriSat
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
Copyright 2007-2017. National Parliament of Solomon Islands