National Parliament of Solomon Islands

Parliament Departments

 
Alphabetical Listing of Members of the 9th Parliament
  1. Abana, Hon.Steve William - MP for Fataleka

  2. Agovaka, Hon. Peter Shanel - MP for Central Guadalcanal

  3. Dettke, Hon. Horst Heinz Bodo - MP for North West Guadalcanal

  4. Ete, Hon.Douglas - MP for East Honiara

  5. Fiulaua, Hon. Jackson - MP for Central Kwara’ae

  6. Folotalu, Hon. Walter - MP for Lau/Mbaelelea

  7. Fugui, Hon. John Moffat - MP for Central Honiara

  8. Garu, Hon. Moses - MP for West Guadalcanal

  9. Ghiro, Hon. Alfred - MP for East Makira

  10. Gukuna, Hon. Seth - MP for Rennell-Bellona

  11. Ha'amori, Hon. Dick - MP for West Makira

  12. Hatimoana, Hon. Johnley - MP for Ngella (Died in Office, 18th April 2014)

  13. Houenipwela, Hon. Rick - MP for Small Malaita

  14. Iduri, Hon. Shemuel Sam - MP for West Kwara’ae

  15. Laore, Hon. Chris Laore - MP for Shortlands

  16. Kealoe, Hon. Martin - MP for Malaita Outer Islands

  17. Lilo, Hon. Gordon Darcy - MP for Gizo-Kolombangara

  18. Lional, Hon. Alex - MP for South Vella Lavella

  19. Lonamei, Hon. Varian - MP for Maringe-Kokota

  20. Lusibaea, Hon. Vika - MP for North Malaita

  21. Manepora', Hon. Andrew - MP for East ‘Are’are

  22. Maelanga, Hon. Manasseh - MP for East Malaita

  23. Magga, Hon. Martin - MP for Temotu Pele

  24. Maneniaru, Hon. John - MP for West ‘Are’are

  25. Manetoali, Hon. Samuel - MP for Gao-Bugotu

  26. Mewa, Hon. Commins Aston - MP for Temotu Nende

  27. Muala, Hon. Elijah Doro - MP for South Choiseul

  28. Onika, Hon. Joseph - MP for East Central Guadalcanal

  29. Pacha, Hon. David Day - MP for South Guadalcanal

  30. Panakitasi, Hon. Dickson Mua - MP for Savo-Russels

  31. Philip, Hon. Danny - MP for South New Georgia-Rendova-Tetepari

  32. Rini, Hon. Snyder - MP for Marovo

  33. Riumana, Hon. Selwyn - MP for Hograno-Kia-Havulei

  34. Sandakabatu, Hon. Connelly M. - MP for North-West Choiseul

  35. Sigoto, Hon. Charles - MP for Ranonga-Simbo

  36. Sikua, Hon. Dr. Derek - MP for North East Guadalcanal

  37. Soalaoi, Hon. Clay Forau - MP for Temotu Vatud

  38. Sofu, Hon. Stanley Festus - MP for East Kwaio

  39. Sogavare, Hon. Manasseh D. - MP for East Choiseul

  40. Sopage, Hon. Martin - MP for North Guadalcanal

  41. Taremae, Hon. Hypolite - MP for Central Makira

  42. Tausinga, Hon. Job Dudley - MP for North New Georgia

  43. Tausinga, Hon. Silas K. Vaqara - MP for West New Georgia-Vona Vona

  44. Tom, Hon. Peter - MP for West Kwaio

  45. Tome, Hon. David - MP for Baegu/Asifola

  46. Tora, Hon. James - MP for Ulawa-Ugi

  47. Tovosia, Hon. Bradley - MP for East Guadalcanal

  48. Tozaka, Hon. Milner - MP for North Vella Lavella

  49. Tran, Hon. Namson - MP for West Honiara

  50. Wale, Hon. Matthew - MP for Aoke-Langalanga

Google Search

Google

Events

« October 2014
SunMonTueWedThuFriSat
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031

Upcoming events

  • No upcoming events available

Employment

There are new vacancies available
[Download]

Copyright 2007. National Parliament of Solomon Islands