National Parliament of Solomon Islands
  • Home

Vision: To be a modern Parliament that fulfills its constitutional duties and effectively serves the people of Solomon Islands.


Parliament is adjourned until 9:30 am on Tuesday 27 November 2018.  

 
Hon. Charles Dausabea

Constituency: East Honiara

Contact Address:    

National Parliament
P.O. Box 19
Honiara
Solomon Islands.
Phone: +677 28520
Fax: +677 24272

Parliamentary Appointments

  • Elected to the National Parliament of Solomon Islands for East Honiara Constituency on 19 December 1990 after a bye election. Re-elected on 5 April 2006.

Political Affiliation

  • Independent Member of Parliament

Parliamentary Committee Appointments

  • Member of the Public Accounts Committee from December 2007 to present
  • Member of the Bills and Legislation Committee in 1991

Ministerial Appointments

  • Minister for Police and National Security from 5 May 2006 to 9 June 2006
  • Minister for Public Service from 5 December  to December 2007
  • Appointed Government Chief Whip in 1991

Education

  • Attended Taiwanese Police Academy in 1984
  • Attended Police Training School, Honiara in 1979
  • Undertaken part-time courses in the then Honiara Technical Institute from 1976 to 1977
  • Attended Government Primary School, Honiara from 1967 to 1974

Occupation before entering Parliament

  • Politician: Member of the Honiara Town Council for Panatina Ward in 1990
  • Private Businessman

Personal

  • Date of birth: 21 August 1960
  • Village/ Home Island: Rurusia Village, Malaita Province

Denomination

  • Baptist

Hobbies

  • Soccer, rugby, volleyball, watching videos and movies and visiting places of historical interest.

Google Search

Google

Events

« November 2018
SunMonTueWedThuFriSat
123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930

Upcoming events

  • No upcoming events available
Copyright 2007-2018. National Parliament of Solomon Islands