National Parliament of Solomon Islands
  • Home

Vision: To be a modern Parliament that fulfills its constitutional duties and effectively serves the people of Solomon Islands.


    

National Parliament of Solomon Islands

 
The Hon. Joses Wawari Sanga (died 1st May 2007)

Constituency : East Malaita, Malaita Province

Contact Address:         

National Parliament of Solomon Islands
P.O. Box G19
Honiara
Solomon Islands
Phone: +677 28520
Fax: +677 24272

Parliamentary Service

  • Elected to the National Parliament of Solomon Islands for East Malaita Constituency in 5 December 2001. Re-elected in 5 April 2006 and was MP until his passing way on 1st May 2007.

Committee Appointments

  • Chair, Foreign Relations Committee  

Other Appointments

  • Opposition Spokesman for Good Governance in 2001 to April 2006
  • Minister for Public Service from May 2006 to 2nd May 2007

Qualifications

  • Masters, Development Administration from the Australian National University (ANU)
  • Masters, Public Policy from Victoria University of Wellington, New Zealand
  • Graduate Diploma in Development Administration from the ANU
  • Certificate in LID, Harvard
  • Cambridge School Certificate

Occupation before entering Parliament

  • Public Official, Solomon Islands Government- The last position held was Secretary to Prime Minister
  • Private Consultant

Conferences, Delegations, Visits

  • Attended the ACP-EU Joint Parliament Assembly as Co-rapporteur on Food Security Council at The Hague in November 2004
  • Attended as Chairman of Foreign Relations Committee and Co-rapporteur at ACP-EU Joint Parliamentary Assembly Committee on Social Affairs and the Environment, in September 2004, Brussels
  • Attended the Leaders in Development, Managing Political & Economic Reform in Harvard University, John F Kennedy School of Government, USA from 14 to 25 June 2004
  • Attended the Seventh Session Meeting of the ACP members of the ACP-EU Joint Parliamentary Assembly as Chairman of the Parliamentary Foreign Relations Committee and Head of Solomon Islands Delegation in Addis Ababa, Ethiopia, from 16 to 19 February 2004
  • Attended the Bureau of the ACP-EU Joint Parliamentary Assembly, Brussels as Chairman of the Parliamentary Foreign Relations Committee, from 21 to 23 January 2004
  • Attended the 1st Annual Convention of the International Forum for Asia Pacific Security, Taipei, Taiwan as Chairman of Parliamentary Foreign Relations Committee from 13 to14 January 2004
  • Attended the ACP Joint Parliamentary Assembly, Rome as Chairman of Parliamentary Foreign Relations Committee 10 to 15 September 2003
  • Attended the Parliamentarians & Premiers workshop on Constitutional Reform of Solomon Islands, September 2003
  • Attended the Consultative Forum of SI Parliamentarians in Honiara in September 2002.
  • Attended the South Pacific Parliamentary Retreat, Brisbane, Australia in November 2002.
  • Attended the Australian Public Service Exposition 1995
  • Attended Commonwealth Association for Public Administration & Management
  • Attended the South Pacific Head of Public Service Conference
  • Attended as Head of Solomon Islands Delegation to the Ministerial Forum Committee in New Caledonia
  • Attended as Head of Officials Delegation to  the United Nations 50th Anniversary Commemorative Session

Personal

  • Date of birth: 17 February 1956
  • Village/ Home Island: Ngongosila, Malaita Province


Google Search

Google

Events

« January 2018
SunMonTueWedThuFriSat
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031

Upcoming events

  • No upcoming events available
Copyright 2007-2017. National Parliament of Solomon Islands