National Parliament of Solomon Islands

 

Vision: To be a modern Parliament that fulfills its constitutional duties and effectively serves the people of Solomon Islands.

What's new?    2016 Appropriation Act 2015    2016 Appropriation Bill 2015     Report on the 2015 Supplementary Bill 2015     PAC Report on it's inquiry on Audited Report 2015     Newsletter Volume 1    Fisheries Management Act 2015   Fisheries Management Bill 2015   PAC Report on the 2015 Appropriation Bill 2015

Parliament Departments

 
Hon. Nelson Ne'e

Constituency: Central Honiara, Honiara Municipal Authority

Contact Address

National Parliament
P.O. Box G19
Honiara
Solomon Islands
Phone: +677 28520
Fax: +677 24272

Parliamentary Service

  • Elected to the National Parliament of Solomon Islands for Central Honiara Constituency in 5 April 2006.

Committee Appointments

  • Chair, Government Caucus from May 2006 to 13 December 2007.

Ministerial Appointments

  • Minister for Home Affairs from May to June 2006 and from 5 to 22 December 2007

Qualifications

  • Form II
  • Institute of Administration, Sydney
  • INTAN of Malaysia

Occupation before entering Parliament

  • Personnel Manager (SIEA)
  • Administration Manager (SIEA)
  • Deputy General Manager (SIEA)
  • Public Service Commission
  • Research & Policy Officer

Conferences, Delegations, Visits

  • Pacific Power Seminars – Fiji, PNG, Australia
  • Management Seminar Sydney
  • Industrial Relation Seminar Malaysia.

Personal

  • Date of birth: 2 February 1954
  • Village/ Home Island: Ambu Village, Malaita Province

 

 

Google Search

Google

Events

« February 2016
SunMonTueWedThuFriSat
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
2829

Upcoming events

  • No upcoming events available

Employment

No new vacancy available

Copyright 2007. National Parliament of Solomon Islands