National Parliament of Solomon Islands

 

Vision: To be a modern Parliament that fulfills its constitutional duties and effectively serves the people of Solomon Islands.

What's new?    2016 Appropriation Act 2015    2016 Appropriation Bill 2015     Report on the 2015 Supplementary Bill 2015     PAC Report on it's inquiry on Audited Report 2015     Newsletter Volume 1    Fisheries Management Act 2015   Fisheries Management Bill 2015   PAC Report on the 2015 Appropriation Bill 2015

Parliament Departments

 
Hon. Clay Forau Soalaoi

Chair, Constitution Review Committee

Constituency: Temotu Vatud, Temotu Province

Contact Address

National Parliament
P.O. Box G19
Honiara
Solomon Islands.
Phone: +677 28520
Fax: +677 24272.

Parliamentary Service

  • Elected to the National Parliament of Solomon Islands for Temotu Vatud Constituency on 5 April 2006.

Committee Appointments

  • Chair, Constitution Review Committee from January 2008 to present

Ministerial Appointments

  • Minister for Health and Medical Services from 5 May 2006 to 21 December 2007.
  • Minister for Justice and Legal Affairs from 22 April 2006 to 5 May 2006.

Qualifications

  • Diploma in Secondary Teaching (Science), Solomon Islands College of Higher Education

Occupation before entering Parliament

  • School Principle

Conferences, Delegations, Visits

  • N/A.

Personal

  • Date of birth: 10 October 1976
  • Village/ Home Island: Namo Village, Tikopia

Google Search

Google

Events

« February 2016
SunMonTueWedThuFriSat
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
2829

Upcoming events

  • No upcoming events available

Employment

No new vacancy available

Copyright 2007. National Parliament of Solomon Islands