National Parliament of Solomon Islands

Parliament Departments

 
Alphabetical Listing of Members of the 8th Parliament
  1. Abana, Hon.Steve William - MP for Fataleka

  2. Boseto, Hon. Rev. Leslie - MP for South Choiseul

  3. Boyers, Hon. Peter James - MP for West New Georgia/Vona Vona

  4. Chan, Hon. Laurie- MP for West Guadalcanal

  5. Folotalu, Hon. Walter - MP for Lau/Mbaelelea -(Elected at by-election on 23 September 2008)

  6. Fono, Hon. Fred Iro - MP for Central Kwara’ae

  7. Ghiro, Hon. Bernard - MP for Central Makira

  8. Gukuna, Hon. Seth - MP for Rennell/Bellona

  9. Haomae, Hon. William Nii - MP for Small Malaita

  10. Hilly, Hon. Francis Billy - MP for Ranongga/Simbo

  11. Huni'ehu, Hon. Edward Justus - MP for East Are’Are

  12. Iduri, Hon. Sam S - MP for West Kwara’ae

  13. Kaua, Hon. Toswel - MP for Baegu/Asifola

  14. Kemakeza, Hon. Sir Allan - MP for Savo/ Russels, Central Islands Province

  15. Kemakeza, Hon. Mark Roboliu - MP for Gela

  16. Kengava, Hon. Clement - MP for Northwest Choiseul

  17. Koli, Hon. Johnson - MP for East Guadalcanal

  18. Kwanairara, Hon. Daniel Enele - MP for North Malaita

  19. Leni, Hon. Nollen Cornelius - MP for East Central Guadalcanal

  20. Lilo, Hon. Gordon Darcy - MP for Gizo/Kolombangara

  21. Lonamei, Hon. Varian - MP for Maringe/Kokota

  22. Maelanga, Hon. Manasseh - MP for East Malaita

    (Elected at by-election on 27 March 2008)

  23. Magga, Hon. Martin - MP for Temotu Pele

  24. Manetoali, Hon. Samuel - MP for Gao/Bugotu

  25. Milikada, Hon. Silas - MP for East Honiara - (Elected at by-election on 23rd September 2008)

  26. Ne’e, Hon. Nelson - MP for Central Honiara

  27. Nuaiasi, Hon. Severino - MP for West Are’Are

  28. Olavae, Hon. Trevor - MP for South Vella Lavella

  29. Oti, Hon. John Patteson - MP for Temotu Nende

  30. Pacha, Hon. David Day - MP for South Guadalcanal

  31. Rini, Hon. Snyder - MP for Marovo

  32. Riumana, Hon. Selwyn - MP for Hograno/Kia/Havulei

  33. Shanel, Hon. Peter Agovaka - MP for Central Guadalcanal

  34. Sikua, Hon. Dr. Derek - MP for North East Guadalcanal

  35. Sitai, Hon. David Wote - MP for East Makira

  36. Soalaoi, Hon. Clay Forau - MP for Temotu Vattu

  37. Sofu, Hon. Stanley Festus - MP for East Kwaio

  38. Sogavare, Hon. Manasseh D. - MP for East Choiseul

  39. Sopaghe, Hon. Martin - MP for North Guadalcanal

  40. Taneko, Hon. Augustine - MP for Shortlands

  41. Tausinga, Hon. Job Dudley - MP for North New Georgia

  42. Tom, Hon. Peter - MP for West Kwaio

  43. Tora, Hon. James - MP for Ulawa/Ugi

  44. Tosika, Hon. Isaac Inoke - MP for West Honiara

  45. Tozaka, Hon. Milner - MP for North Vella Lavella

  46. Usa, Hon. Siriako - MP for Northwest Guadancana

  47. Vahoe, Hon. Patrick(Jnr)- MP for Malaita Outer Islands

  48. Waipora, Hon. Japhet - MP for West Makira

  49. Wale, Hon. Matthew Cooper - MP for Aoke - Langalanga

    (Elected at by-election on 27 March 2008)

  50. Zama, Hon. Francis - MP for South New Georgia - Rendova - Tetepare

Google Search

Google

What's new in Parliament

Events

« April 2014
SunMonTueWedThuFriSat
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930

Upcoming events

  • No upcoming events available

Employment

There are new vacancies available
[Download]

Copyright 2007. National Parliament of Solomon Islands